تست نفوذ چیست؟ (penetration test)

تست نفوذ

 

تست نفوذ، انجام اقدامات احتیاطی لازم برای جلوگیری از حملات و حوادث در زمینه فناوری است. اهمیت این موضوع عمدتا به این دلیل است که حملات سایبری در سال‌های اخیر افزایش یافته است. شرکت‌ها به دلیل اطلاعات ارزشمندی که قابل استخراج هستند، هدف شماره یک مهاجمان سایبری هستند. گاهی اوقات حتی ممکن است برای اطلاعات باج درخواست کنند. اما بهره مندی از خدمات تست نفوذ می‌تواند به شما کمک کند تا اطلاعات خود را همچنان محرمانه نگه دارید.

خدمات تست نفوذ، تلاشی برای ارزیابی امنیت زیرساخت فناوری اطلاعات، در جهت عدم سوء استفاده از آسیب‌‌ها است. این آسیب‌پذیری‌ها ممکن است در سیستم‌های عامل، سرویس‌ها، نقص‌های برنامه، پیکربندی‌های نامناسب یا رفتار خطرناک کاربر، وجود داشته باشد. اطلاعات مربوط به هر گونه آسیب‌پذیری امنیتی که با موفقیت از طریق آزمایش نفوذ جمع‌آوری می‌شود، به مدیران IT و سیستم شبکه ارائه می‌شود تا بتوانند نتیجه‌گیری‌های استراتژیک را اتخاذ کنند. هدف اساسی از تست امنیت، اندازه‌گیری در معرض خطر قرار بودن کاربر و ارزیابی هرگونه پیامد مرتبطی است که می‌توانند بر سیستم‌ها تاثیر مخرب بگذارند.

مزایای تست نفوذ

·        آسیب‌ها آشکار می‌شوند
تست نفوذ نقاط ضعف موجود در تنظیمات سیستم یا برنامه شما و زیرساخت شبکه را بررسی می‌کند. حتی اعمال و عادات کارکنان شما که می‌تواند منجر به نقض داده‌ها و نفوذ مخرب شود، در طول تست‌های نفوذ مورد بررسی قرار می‌گیرند.
 
·        قابلیت دفاع سایبری بررسی می‌شود
شما باید بتوانید حملات را شناسایی کنید و به اندازه کافی و به موقع پاسخ دهید. هنگامی که یک نفوذ را شناسایی کردید، باید تحقیقات را شروع کنید، متجاوزان را کشف کنید و آنها را مسدود کنید.
 
·        تداوم کسب و کار تضمین می‌شود
برای اطمینان از اینکه عملیات کسب و کار شما همیشه فعال است، به در دسترس بودن شبکه، ارتباطات ۲۴/۷ و دسترسی به منابع نیاز دارید. هر اختلالی تأثیر منفی بر تجارت شما خواهد داشت. تست‌های نفوذ، تهدیدات بالقوه را نشانه می‌گیرند و به شما اطمینان می‌دهند کسب و کار شما از دسترس خارج نشود.

 

تست نفوذ

سطح بندی تست نفوذ

بسته به نیاز شما، هر یک از تست‌ها را می‌توان بر اساس مشاوره دقیق انجام داد.

·        تست نفوذ سطح ۱
تست نفوذ سطح ۱، آسیب پذیری‌های احتمالی در شبکه‌ها، سیستم‌ها، وب سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی وب یا شبکه‌های بی‌سیم شما که ممکن است در معرض خطر باشند را شناسایی می‌کند. تست امنیت سطح ۱ شامل گزارش مفصلی است که توصیه‌هایی برای رفع هرگونه حفره و رسیدگی به هر یک از مسائل شناسایی شده ارائه می‌دهد. این نوع تست نمای کلی خوبی از وضعیت امنیتی یک سازمان ارائه می‌دهد و در بیشتر موارد راه حلی سریع و مقرون به صرفه‌ نسبت به تست نفوذ سطح ۲ است.
 
·        تست نفوذ سطح ۲
این آزمایش شامل بررسی آسیب‌پذیری‌های بالقوه شناسایی شده و آزمایش دقیق یک به یک آن‌ها است. خدمات تست نفوذ سطح ۲، یک فرآیند دقیق برای شناسایی حفره‌ها و آسیب‌پذیری‌های امنیتی در سخت‌افزار و نرم‌افزار شامل پرینترها، دستگاه‌های فکس، سیستم‌ها یا برنامه‌های کاربردی وب است. با توجه به گستردگی این تست، اغلب چندین هفته طول می‌کشد تا تکمیل شود و معمولا فقط به مشتریانی توصیه می‌شود که به شبیه‌سازی حمله سایبری پیچیده نیاز دارند.

هدف تست نفوذ چیست؟

هدف نهایی موارد تست نفوذ این است که دارایی‌های فناوری خود را از نظر امنیت، حفاظت و کنترل، با تلاش برای نفوذ، آزمایش کنید. تست امنیت، اگرچه یک موضوع هیجان انگیز است، اما نه مفهوم جدید و نه بسیار دشوار است. در حالی که فناوری‌ها، مفاهیم و تکنیک‌های زیربنایی می‌توانند بسیار عمیق باشند، اگر شما آموزش دیده باشید و دانش درستی داشته باشید، انجام تست امنیت می‌تواند بسیار آسان باشد.
 
·        حفاظت از دارایی‌ها از طریق تست نفوذ
هدف شما به عنوان یک تحلیلگر امنیتی باید این باشد که افراد بد یعنی هکرها را از چیزهایی که نباید به آن دسترسی داشته باشند، دور نگه دارید. مهم این است که از دارایی‌ها محافظت کنید تا آسیب نبینند، غیرقابل استفاده نشوند، تغییر پیدا نکنند، آلوده به ویروس نشوند، دزدیده نشوند یا هزاران تهدید امنیتی دیگر رخ ندهد.
·        شناسایی خطرات با تست نفوذ
آنچه در معرض خطر است، فناوری است که دنیای امروز ما را اداره می‌کند. تست نفوذ می‌تواند خطر سوء استفاده از فناوری و ایجاد آسیب را کاهش دهد. در مورد اینکه اگر خطر به درستی کاهش نیابد، چه سطحی از آسیب ممکن است وارد شود، نیز بحث می‌شود.

 

تست نفوذ

انواع تست نفوذ

برای اطمینان از اینکه تست امنیت می‌تواند نقاط ضعف را مشخص کند، انواع مختلفی از آن وجود دارد که بر حوزه‌های مختلف زیرساخت فناوری اطلاعات تمرکز دارند، از جمله موارد تست نفوذ:
·        تست نفوذ جعبه سیاه
·        تست نفوذ جعبه سفید
·        تست نفوذ جعبه خاکستری

دلایل مهم بودن تست نفوذ

 

تست نفوذ، توانایی سازمان را برای محافظت از شبکه‌ها، برنامه‌ها و کاربران، در برابر تلاش‌های خارجی یا داخلی برای دور زدن کنترل‌های امنیتی و دسترسی غیرمجاز به دارایی‌های محافظت شده، ارزیابی می‌کند.

چرا باید تست نفوذ راسپینا نت پارس را انتخاب کنید؟

 

یکی از بزرگترین مشکلات در ایجاد یک برنامه امنیت سایبری موفق، پیدا کردن افراد واجد شرایط و باتجربه است. از آنجایی که افراد بسیار کمی هستند که از مهارت‌های امنیت سایبری، برخوردار هستند، باید به هنگام انجام موارد تست نفوذ، از شرکت‌های معتبری که در این زمینه فعالیت دارند، کمک بخواهید. شرکت راسپینا نت پارس با در نظر گرفتن استراتژی‌های هدفمند، در زمینه شناسایی نقاط ضعف در زیرساخت‌های حوزه فناوری اطلاعات، گامی مهم در ایجاد امنیت برداشته است. تست امنیت در شبکه و زیرساخت، نرم افزارهای تحت وب، نرم افزارهای تلفن همراه، همچنین مشاوره و بازگردانی اطلاعات رمزگذاری شده، تنها بخش کوچکی از فعالیت‌های این مجموعه بزرگ است.

چه زمان‌هایی باید تست نفوذ انجام شود؟

علاوه بر بررسی‌ها و ارزیابی‌های منظم، تست‌ها باید در موارد زیر نیز انجام شوند:
·        اضافه شدن زیرساخت‎های شبکه یا برنامه‌های کاربردی
·        اجرای عملیات‌های امنیتی
·        ارتقاء زیرساخت‌ها یا برنامه‌ها
·        اصلاح سیاست‌های کاربران
·        ایجاد مکان‌های اداری جدید
 

هر چند وقت یک بار باید تست نفوذ انچام شود؟

خدمات تست نفوذ باید به طور منظم انجام شود تا از مدیریت امنیت شبکه اطمینان حاصل شود. یک آزمایش‌کننده، تهدیدات یا آسیب‌هایی که توسط مهاجمان وارد می‌شوند را خنثی می‎کند.
 

1.  چرا انجام تست نفوذپذیری ضروری است؟

 

هدف از انجام خدمات تست نفوذ، بالا بردن امنیت یک شرکت یا سازمان است. از این طریق نقاط ضعفی که در سیستم وجود داشته باشد، شناسایی می‌شود. این هکرهای مفید می‌توانند راه حل‌های دقیقی را برای مشکلات ارائه دهند.
 

2. هر چند وقت باید تست نفوذ انجام شود؟

 

توصیه می‌شود موارد تست نفوذ، به طور مدوام انجام شود. اما هرگاه زیرساخت شبکه یا برنامه‌های کاربردی اضافه شود، عملیات‌های امنیتی جدید انجام شود، زیرساخت‌ها یا برنامه‌ها ارتقاء پیدا کنند، باید تست امنیت را انجام دهید.
 
موارد زیادی وجود دارد که سازمان‌ها دچار حوادثی می‌شوند که اگر مکانیسم‌های حفاظتی در آنها تقویت می‌شد، می‌توانستند از حوادث جلوگیری کنند. حوادث شامل رویدادهایی مانند نشت اطلاعات، دسترسی غیرمجاز یا از دست دادن داده‌ها و بسیاری موارد دیگر است. تجزیه و تحلیل مکانیسم‌های حفاظتی باید یک کار پیشگیرانه باشد، پن تستر فردی که تست نفوذ را انجام می‌دهد، می‌تواند قبل از اینکه یک مجرم سایبری از نقاط ضعف، سوء استفاده کند، آسیب‌ها را پیدا و راه‌حل مناسب ارائه می‌دهد. یکی از مراکز معتبر در این زمینه، شرکت راسپینا نت پارس است که می‌تواند امنیت را دوباره به سازمان شما بازگرداند.