تیم قرمز ( Red Team) چیست؟

تیم قرمز

 

تیم قرمز اصطلاحی است که اکثر افراد آن را نمی شناسند یا درباره آن اطلاعات کافی ندارند. تیم قرمز پر کاربرد ترین عملیات برای شرکت های بزرگ می باشد که می خواهند امنیت شبکه ها و سیستم های خود را به بالاترین شکل ممکن ارتقا دهند و خیالشان از تمامی حملات سایبری راحت باشد زیرا روز به روز حملات سایبری با تکنیک های مختلف روبه افزایش می باشد و امنیت سایبری بسیار مورد توجه قرار گرفته است و برای یک سازمان بسیار حیاتی و مهم است که از امنیت اطلاعات خود اطمینان خاطر داشته باشد. 

 

آشنایی با تیم قرمز

 

عملیات تیم قرمز در واقع حملات پیچیده، شبیه سازی شده و کنترل شده می باشد که سعی بر به چالش کشیدن توانایی سازمان ها در برابر حملات سایبری و تهدیدات امنیتی دارد . وقتی اعضای یک سازمان تصمیم می گیرند برای سنجش امنیت سیستم ها و شبکه های خود اقدامی کنند معمولا به سراغ عملیات تیم قرمز می روند در این عملیات اعضای این تیم سعی می کنند با یه برنامه دقیق از طرق مختلف اقدام به نفوذ و به دست آوردن اطلاعات مهم و محرمانه می کند تا ببیند اعضای یک شرکت و سامانه و سیستم های آن ها تا چه اندازه ایمن هستند. پس تیم قرمز یک حمله سایبری آگاهانه می باشد که می خواهد با تکنیک ها و فنون مختلف میزان امنیت در برابر تیم های APT و هکر های کلاه سیاه را بسنجد.

 

خدمات تیم قرمز (Red Teaming)

 

سنجش میزان آمادگی سازمان در برابر حملات مختلف
 تجربه برطرف کردن نقص ها و نشت های امنیتی در یک محیط امن
افزایش توانایی و مقاومت سازمان ها در برابر انواع مختلف حملات
شناسایی نقاط آسیب پذیر و مهم و تلاش برای افزایش امنیت آن ها

 

تفاوت عملیات تیم قرمز و تست نفوذ 

 

کسانی که در تیم قرمز قرار دارند از خبره ترین و پیشرفته ترین متخصصان امنیت اطلاعات هستند و دانش آن ها با توجه به پیشرفت روز به روز  حملات سایبری به روز می شود.

در عملیات تیم قرمز چون دانش تخصصی اعضا بیشتر و به روز تر می باشد علاوه بر انواع سازمان ها و سامانه ها به امنیت سرویس ها ، برنامه ها ،تجهیزات امنیتی و شبکه ها نیز به طور دقیق و خاصی توجه می شود.

عملیات تیم قرمز از بیرون سازمان آغاز می شود و دقیقا نفوذ آن دقیقا شبیه حملات واقعی و پیشرفته می باشد.

ابزارها و دانش در تیم قرمز به مراتب بیشتر و پیشرفته تر از تست نفوذ می باشد.

 

مزایای عملیات تیم قرمز

 

شناسایی نقص ها و حفره های امنیتی
افزایش آمادگی در برابر حملات مختلف
افزایش دانش تیم آبی در برابر حملات
جلوگیری از فاش شدن اطلاعات محرمانه و مهم

عملیات تیم قرمز برای چه سازمان هایی مناسب است؟

 با توجه به افزایش بیش از حد حملات سایبری در چند سال گذشته ، دیگر فرقی ندارد که چه سازمانی داشته باشید و کار شما چه باشد. مهم این است که تمام اطلاعات شما می تواند به راحتی از بین برود و به دردسر های فراوانی دچار شوید پس بهتر است که ایمنی را در اولویت کارهای خود قرار دهید و بدون استرس و اضطراب کار خود را ادامه و گسترش دهید.

 

 

تیم قرمز

اهداف تیم قرمز

۱- شناسایی و جمع آوری اطلاعات

تیم قرمز اطلاعاتی درباره شبکه هدف جمع آوری می کند و با چندین مدل از ابزارهای مختلف امنیت شبکه را بررسی می کنند
و نقص ها و حفره های موجود را شناسایی می کنند.

۲- برنامه ریزی برای حمله

با توجه به اطلاعات جمع آوری شده در مرحله اول ، تیم قرمز شروع به برنامه ریزی برای یک حمله دقیق می کند . اعضای تیم قرمز برای حمله چندین ابزار را استفاده می کنند که بتوانند جزئیات حمله و کارهای خود را مبهم و غیر قابل فهم کنند. البته شدت این برنامه ریزی و حمله به سازمانی که هدف هست نیز ارتباط دارد.

۳-  انجام عملیات

پس برنامه ریزی دقیق و منظم عملیات آغاز می شود و هدف آن ها شکستن رمز ها و موانع و حضور در شبکه می باشد.

۴- تکمیل عملیات

پس ورود کامل به شبکه کار اصلی آغاز می شود. تیم قرمز برنامه ها ، حساب ها و سرورها را به خطر می اندازند و کنترل های امنیتی موجود را دور می زنند تا به طور کامل از نقص ها و ایرادات موجود مطلع شوند.

۵- تحلیل موارد
 پس از انجام ماموریت توسط تیم قرمز و شناخت حفره های موجود این حمله توسط تیم آبی دفع می شود و گزارش مستند چگونگی ورود و انجام عملیات داده می شود.

 

تیم قرمز شرکت راسپینا نت پارس

گروه تیم قرمز شرکت راسپینا نت پارس تیمی بزرگ و توانمند در کشور که با به روز ترین ابزار ها و پیشرفته ترین متد همچنین شناخت کامل انواع مختلف حملات سایبری که روز به روز فراگیرتر و پیشرفته تر می شوند. برای جلوگیری از انواع و مدل های پیشرفته حملات سایبری لازم است که تیمی متخصص و آشنا با تمام مسائل و مشکلات که با شما همراه باشد و بتوانید با خیال راحت امنیت اطلاعات خود را به آن ها بسپارید.

 

تیم قرمز امنیت

ویژگی های تیم قرمز شرکت راسپینا نت پارس

سرویس تیم قرمز راسپینا نت پارس با هدف پوشش کامل سازمان و آگاهی از تمام مشکلات و حفره های امنیتی و رفع آن ها صورت می گیرد. این سرویس چند ویژگی دارد: 

بررسی میزان آگاهی کارکنان سازمان از شیوه ها و کنترل های امنیتی

بررسی تکنولوژی موجود ، سیستم ها و آسیب پذیری ها

بررسی مراحل حمله به سازمان ها و نحوه پاسخگویی تیم یک سازمان و هماهنگی با آن ها

تست سازمان مورد نظر از طریق امنیتی و راه های نفوذ به آن

راه های جلوگیری از خنثی کردن حملات توسط تیم آبی قبل از اینکه به سازمان آسیب وارد کنند.

ارزیابی دقیق توان دفاعی تیم آبی