تست نفوذ وب چیست؟

تست نفوذ وب یک حمله شبیه‌سازی شده به سبک هکرها به یک برنامه کاربردی است که هدف آن اندازه‌گیری گرانش آسیب‌پذیری‌های موجود است. این به این معناست که تست نفوذ وب بیشتر بر روی نحوه استفاده از هر یک از این آسیب‌پذیری‌ها تمرکز دارد، برخلاف ارزیابی آسیب‌پذیری، که صرفاً تمام آسیب‌پذیری‌های موجود در وب‌سایت شما را شناسایی و فهرست می‌کند.

به عنوان مثال، دزدی را در نظر بگیرید که قصد دارد وارد خانه شما شود تا از شما سرقت کند و می خواهید اقدامات امنیتی را انجام دهید تا دزد نتواند وارد خانه شما شود. در اینجا، ارزیابی آسیب پذیری شبیه به اطمینان از بسته بودن تمام پنجره ها و درهای خانه است. و تست نفوذ مشابه بررسی استحکام یا هر نقطه ضعف پنجره ها یا درهای شماست. به طوری که حتی اگر دزدی بخواهد وارد شود، هیچ ورودی برای ورود به خانه شما پیدا نمی کند و می توانید خوابی آرام داشته باشید.

تست نفوذ وب، یا تست قلم، تلاشی برای ارزیابی امنیت زیرساخت فناوری اطلاعات با تلاش ایمن برای جلوگیری از سوء استفاده از آسیب‌پذیری‌ها است. این آسیب‌پذیری‌ها ممکن است در سیستم‌های عامل، سرویس‌ها و نقص‌های برنامه، پیکربندی‌های نامناسب یا رفتار خطرناک کاربر وجود داشته باشد. چنین ارزیابی هایی همچنین در تأیید کارایی مکانیسم های دفاعی و همچنین پایبندی کاربر به سیاست های امنیتی مفید است.

آزمایش نفوذ معمولاً با استفاده از فناوری‌های دستی یا خودکار انجام می‌شود تا به‌طور سیستماتیک سرورها، نقاط پایانی، برنامه‌های کاربردی وب، شبکه‌های بی‌سیم، دستگاه‌های شبکه، دستگاه‌های تلفن همراه و سایر نقاط بالقوه در معرض قرار گرفتن را در معرض خطر قرار دهند. هنگامی که آسیب‌پذیری‌ها با موفقیت در یک سیستم خاص مورد سوء استفاده قرار گرفتند، آزمایش‌کنندگان ممکن است سعی کنند از سیستم در معرض خطر برای راه‌اندازی اکسپلویت‌های بعدی در سایر منابع داخلی استفاده کنند، به‌ویژه با تلاش برای دستیابی تدریجی به سطوح بالاتری از مجوز امنیتی و دسترسی عمیق‌تر به دارایی‌های الکترونیکی و اطلاعات از طریق افزایش امتیاز. .

مهم ترین نتیجه آزمون پنت برنامه وب، شناسایی شکاف های امنیتی در کل برنامه وب و اجزای آن (کد منبع، پایگاه داده، شبکه back-end) است تا بتوانیم برنامه وب را از نظر خطا بررسی کرده و آسیب پذیری ها را برطرف کنیم.

نتیجه نهایی خلاصه ای از شکاف ها یا آسیب پذیری های امنیتی یافت شده و ارزیابی تأثیر بر برنامه های وب است. همچنین راه حل های فنی را برای کاهش آسیب یا حل مشکل توصیه می کند.

اطلاعات مربوط به هر گونه آسیب‌پذیری امنیتی که با موفقیت از طریق آزمایش نفوذ مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد، معمولاً جمع‌آوری می‌شود و به مدیران IT و سیستم شبکه ارائه می‌شود تا به آن متخصصان کمک کند تا نتیجه‌گیری‌های استراتژیک و اولویت‌بندی تلاش‌های اصلاحی مرتبط را داشته باشند. هدف اساسی از تست نفوذ، اندازه‌گیری امکان‌سنجی سیستم‌ها یا در معرض خطر قرار گرفتن کاربر نهایی و ارزیابی هرگونه پیامد مرتبطی است که چنین حوادثی ممکن است بر منابع یا عملیات درگیر داشته باشد.

اساساً ارزیابی آسیب‌پذیری یک گام اولیه در کل فرآیند است. در حالی که تست امنیت وب سایت آنلاین یا پنتستینگ از یافته ها (فهرست آسیب پذیری ها) استفاده می کند و از آنها برای تعیین میزان خطر مرتبط با آن استفاده می کند. ارزیابی آسیب‌پذیری می‌تواند از اسکن‌های خودکار و دستی استفاده کند. در حالی که تست نفوذ وب عموما یک فرآیند دستی است که توسط مهندسان امنیتی با تجربه انجام می شود.

 

 

چرا به تست نفوذ وب سایت نیاز دارید؟

شناسایی حفره های امنیتی سایت خود بسیار مهم است تا هرگز غافلگیر نشوید. VAPT به شما امکان می‌دهد تا بدبختی‌های احتمالی را پیش‌بینی کنید. این همیشه به مدیریت ریسک بهتر برای وب سایت شما کمک می کند.

دیده‌ام که صاحبان وب‌سایت‌ها اغلب چیزهایی از این قبیل می‌پرسند: «مال من فقط یک وب‌سایت کوچک است، آیا به ارزیابی آسیب‌پذیری و تست نفوذ وب نیاز دارم؟».

پاسخ بله است. تحقیقات نشان می دهد که نزدیک به 60 درصد از حملات سایبری، مشاغل کوچک را هدف قرار می دهند. بنابراین، اگر در زیر قرار داده شود، شانس خوبی برای هدف قرار گرفتن وب سایت شما وجود دارد.