باج افزار چیست؟

شما چندین بار سعی می کنید که وارد شوید و فایل های خود را باز کنید اما نمی توانید ، همش فکر می کنید چه شده که نمی توانید وارد شوید که ناگهان با یک پیام تهدید مواجه می شوید که درخواست پول دارد و این برای شما ترسناک است. اینجاست که شما با یک باج افزار مواجه شده اید.  البته لازم است برای شناخت و  جلوگیری از این اتفاق ها حتما از خدمات تست نفوذ استفاده کنید.
در باج افزار هکرها نرم افزار هایی که مضر هستند را نصب می کنند و شما تنها زمانی که پیام درخواست پول را می بینید متوجه باج افزار می شوید و زمانی که پول را پرداخت کنید به فایل های خود دسترسی پیدا می کنید پس می توان گفت که باج افزار بدافزاری است که داده های شما را رمزگذاری می کند.
حمله باج افزارها را جدی بگیرید .برخی از سازمان ها  همیشه آماده هستند تا هر کاری کنند و هر مبلغی بپردازند تا بتوانند از فایل های خود در برابر باج افزار ها محافظت کنند. 

 

باج افزار

روش های جلوگیری از ورود باج افزارها

هر لینکی را که برای شما فرستاده میشود باز نکنید.
از سایت هایی که معتبر نیستند فایل دانلود نکنید.
نصب آنتی ویروس های مطمئن
ایمیل هایی که لینک دار هستند را باز نکنید و از پاسخ دادن ایمیل هایی که اطلاعات شخصی شما را می خواهند اجتناب کنید.
ریموت دسکتاپ را در زمانی که به آن احتیاجی ندارید غیرفعال کنید.
از کلیک بر لینک های تبلیغاتی و اسپم جدا خودداری کنید.
از استفاده از فلش ، هارد، سی دی های آلوده اجتناب کنید.

 

باج افزار چگونه منتشر می شود؟

کاربران ممکن است از طرق مختلف با این تهدید مواجه شوند. زمانی که کاربران ناخواسته از وب‌سایت‌های مخرب یا در معرض خطر بازدید می‌کنند، باج‌افزار را در سیستم‌ خود وارد می کنند.  برخی از باج‌افزارها به‌عنوان پیوست از ایمیل‌های اسپم‌شده تحویل داده می‌شوند، از صفحات مخرب از طریق تبلیغات نادرست دانلود می‌شوند، یا توسط کیت‌های بهره‌برداری بر روی سیستم‌های آسیب‌پذیر رها می‌شوند.

 

 

چرا یافتن عاملان باج افزار اینقدر سخت است؟

استفاده از ارزهای دیجیتال ناشناس برای پرداخت، مانند بیت کوین، دنبال کردن مسیر پول و ردیابی مجرمان را دشوار می کند. گروه‌های جرایم سایبری به طور فزاینده‌ای در حال طراحی طرح‌های باج‌افزاری برای کسب سود سریع هستند. در دسترس بودن آسان کد منبع باز و پلتفرم‌های کشیدن و رها کردن برای توسعه باج‌افزار، ایجاد انواع باج‌افزارهای جدید را تسریع کرده است و به تازه‌کاران اسکریپت کمک می‌کند تا باج‌افزار خود را بسازند. به طور معمول، بدافزارهای پیشرفته مانند باج افزارها از نظر طراحی چند شکلی هستند، که به مجرمان سایبری اجازه می دهد تا به راحتی امنیت مبتنی بر امضای سنتی را بر اساس هش فایل دور بزنند.

 

چرا حملات باج افزار در حال ظهور هستند؟

شور و شوق مدرن باج افزار با شیوع WannaCry در سال 2017 آغاز شد. این حمله در مقیاس بزرگ و بسیار تبلیغاتی نشان داد که حملات باج افزار ممکن و بالقوه سودآور هستند. از آن زمان، ده ها نوع باج افزار توسعه یافته و در انواع حملات مورد استفاده قرار گرفته است.

همه‌گیری COVID-19 همچنین به افزایش اخیر باج‌افزارها کمک کرد. از آنجایی که سازمان‌ها به سرعت به سمت کار از راه دور حرکت کردند، شکاف‌هایی در دفاع سایبری آنها ایجاد شد. مجرمان سایبری از این آسیب‌پذیری‌ها برای ارائه باج‌افزار سوء استفاده کرده‌اند که منجر به افزایش حملات باج‌افزاری می‌شود. در سه ماهه سوم 2020، حملات باج افزار نسبت به نیمه اول آن سال 50 درصد افزایش یافت.

 

در صورت آلوده شدن به باج افزار چه اقداماتی می توانید انجام دهید؟

اگر سیستم شما آلوده به باج افزار شده  تا می توانید سعی کنید از پرداخت پول به آن ها جدا خودداری کنید .زیرا حتی اگر شما بتوانید به فایل های خود دسترسی پیدا کنید آن ها همچنان می توانند به سیستم و فایل های شما دسترسی پیدا کنند و  خطر رفع نشده است.
بهتر است هنگام مواجه شدن با این مشکل با یک شرکت و تیم متخصص در ارتباط باشید تا بتوانید به شیوه ای درست و مطمئن از شر این مشکل بزرگ خلاص شوید.