هک چیست؟

هک چیست؟

هک چیست

 

هک  چیست؟ واژه ای آلمانی است و به فرآیند جمع آوری اطلاعات به روشی خلاقانه که به چیزی جالب یا مفید منجر می شود، اشاره دارد. در زمینه کامپیوتر، واژه هک با مفهومی مثبت همراه است، به عنوان مثال، استیو وزنیاک (Steve Wozniak) که از جمله بنیانگذاران اصلی اپل است، یک هکر استثنایی بوده است. 
در حقیقت هک فعالیتی در جهت کشف نقاط ورودی ممکن در شبکه ها و سیستم های کامپیوتری که نهایتا ورود از آن اتفاق می افتد، می باشد. لذا، از هک برای یافتن راه های دسترسی (دسترسی های غیرقانونی) به شبکه ها یا سیستم های کامپیوتری استفاده می شود. معمولا، هک با هدف آسیب رسانی به سیستم ها و یا سرقت اطلاعات موجود در سیستم ها دنبال می شود.
البته، هک قانونمند هم که از انواع هک است را داریم و زمانی رخ می دهد که از هک در جهت یافتن نقاط آسیب پذیر سیستم های کامپیوتری و شبکه استفاده شود. در این مورد، هک برای تست سیستم های کامپیوتری و شبکه کاربرد دارد که توسط هکر کلاه سفید صورت می گیرد و هک اخلاقی نام دارد.  شاید در اصطلاحات امنیتی اسمی از تیم قرمز شنیده باشید که برای مقابله با هک و هکر ها به شدت قوی و حرفه ای هستند برای آشنایی و استفاده از این خدمات وارد شوید.

 

مزایای هک

هک کردن و انواع هک در شرایط زیر نه تنها مضر نیست، بلکه مفید می باشد:
جهت بازیابی اطلاعات از دست رفته، به ویژه در شرایطی که رمز عبور خود را گم کرده باشید.
انجام تست نفوذ برای افزایش امنیت کامپیوتر و شبکه.
اتخاذ تدابیر پیشگیرانه کافی برای جلوگیری از نقض امنیت.
داشتن یک سیستم کامپیوتری که از دسترسی هکرهای مخرب جلوگیری می کند.

 

معایب هک

انواع هک اگر با هدف تخریب انجام شود بسیار خطرناک بوده و می تواند منجر به مشکلات زیادی شود:
نقض گسترده امنیت
دسترسی غیرمجاز به اطلاعات خصوصی
نقض حریم خصوصی
اختلال در عملکرد سیستم
حمله های عدم پذیرش سرویس
حمله مخرب به سیستم
 

هک چیست

تاریخچه هک

کلمه "هک" از حدود سال 1200 قبل از میلاد برای توصیف "برش به روشی خشن، اغلب بدون هدف گیری دقیق" استفاده شده است و تا اواسط قرن بیستم هیچ ارتباطی با فناوری نداشت.

امروزه، اصطلاح "هکر" را می توان برای توصیف هر برنامه نویس کامپیوتر ماهری استفاده کرد، اگرچه معمولاً مترادف با "هکر امنیتی" است. یک هکر امنیتی از دانش فنی باگ ها یا آسیب پذیری ها برای سوء استفاده از نقاط ضعف در سیستم های رایانه ای برای دسترسی به داده هایی استفاده می کند که در غیر این صورت از آن استفاده می کردند. اجازه مشاهده ندارم. هک امنیتی معمولاً غیرقانونی است و می‌تواند منجر به جریمه‌های سنگین یا حتی مجازات زندان شود.

 

 

هدف از هک 

هکرها برای کسب درآمد

سال‌های اخیر شاهد رشد مستمر حملات هکری با انگیزه مالی بوده‌ایم. احتمالاً بارزترین مثال در این مورد افزایش و افزایش حملات باج افزار است. نکته کلیدی برای درک حملات هک با انگیزه مالی این است که هر شرکتی که داده های حساس، به ویژه داده های شخصی دارد، یک قربانی بالقوه است. این اساساً همه شرکت ها در هر اندازه هستند، بنابراین این تهدید باید بسیار جدی گرفته شود.

علاوه بر انجام اقدامات احتیاطی استاندارد، شما همچنین باید کارکنان را به طور کامل در زمینه بهره برداری های مهندسی اجتماعی آموزش دهید. به تکنیک هایی که می توان از طریق تلفن استفاده کرد توجه ویژه ای داشته باشید زیرا این اغلب یک نقطه آسیب پذیری اصلی است زیرا نظارت بر آن در زمان واقعی بسیار دشوار است.

 

سرمایه گذاری در اسکنر آسیب پذیری وب سایت

برای SMB های مدرن، وب سایت آنها بخش مهمی از تجارت آنها را تشکیل می دهد، حتی اگر برای فروش مستقیم استفاده نشود. این بدان معنی است که ارزش سرمایه گذاری در محافظت قوی برای آن را دارد. خبر خوب این است که می توانید اسکنرهای آسیب پذیری وب سایت عالی را با قیمت های بسیار مقرون به صرفه تهیه کنید.

 

خودنمایی

خودنمایی یکی دیگر از دلیل های بزرگی  است که جوانان و نوجوانان به سمت آموزش هک و انجام آن می روند برای اینکه به اطرافیان ثابت کنند می توانند و خود را بزرگ جلوه دهند. حتی گاهی دست به هک امانت های دوستان و آشنایان در فضای های مجازی می زنند تا ترس و وحشت را در آن ها ایجاد کنند.