هکر کلاه سفید کیست؟

هکر کلاه سفید کیست؟

هکر کلاه سفید

 

هکر کلاه سفید کیست؟ چه وظایفی دارد؟ چرا به وی کلاه سفید می گویند؟ هکرهای کلاه سفید برخلاف هکرهای کلاه سیاه، خدماتی در جهت ایمن سازی هر چه بیشتر محیط دیجیتال، نرم افزارها و... دارند.

هکر کلاه سفید یا هکر قانونمند شخصی است که از مهارت های هک برای شناسایی نقاط ضعف و آسیب پذیری های امنیتی در سخت افزار، نرم افزار و یا شبکه ها استفاده می کند. با این حال، برخلاف هکرهای کلاه سیاه یا هکرهای مخرب، هکرهای کلاه سفید به قوانین حاکم در رابطه با هک پایبند هستند. اما، بسیاری از هکرهای کلاه سفید حال حاضر، هکرهای کلاه سیاه سابق می باشند. اصطلاحات کلاه سفید و کلاه سیاه از فیلم‌های قدیمی وسترن سرچشمه می گیرد که در آن فیلم ها اغلب قهرمانان کلاه سفید و افراد بد کلاه سیاه بر سر می‌گذاشتند. این روز ها ممکن است اصطلاحاتی همچون باگ بانتی را زیاد شنیده باشید که آشنایی با آن بسیار مفیود و مهم است حتما به صفحه باگ بانتی ما سر بزنید.

هکرهای کلاه سفید تنها زمانی به دنبال یافتن نقاط آسیب‌پذیر می‌روند که از لحاظ قانونی مشکلی برای انجام این کار وجود نداشته باشد. این هکرها ممکن است تحقیقاتشان را بر روی یک نرم‌افزار منبع باز و یا سیستم هایی که دارند یا مجاز به بررسی آن ها هستند، انجام دهند. در این نوع برنامه ها به افراد جهت مشخص شدن نقص های امنیتی ، پول به عنوان پاداش داده می شود.

همچنین، هکرهای کلاه سفید به طور کامل تمام آسیب پذیری ها و نقاط ضعفی را که می یابند، به شرکت و یا صاحب محصولی که مسئول رفع عیوب آن هستند؛ بازگو می کنند. بدین صورت، پیش از آن که مورد سوء استفاده هکرهای مخرب قرار گیرند، مشکلات آنها رفع شده است.

 

هکر کلاه سفید کیست

 

هکر کلاه سفید در نفوذ به شبکه‌ها و افشای آسیب‌پذیری‌ها در سیستم‌های رایانه‌ای خرده‌فروشان بزرگ، سازمان‌های دولتی، ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی و شرکت‌ها مهارت دارند. اما این هکرها از قدرت خود برای خیر استفاده می کنند نه بد. هکرهای کلاه سفید که به عنوان "هکرهای اخلاقی" نیز شناخته می شوند، می توانند به کارمندان یا پیمانکارانی که برای شرکت هایی به عنوان متخصصان امنیتی کار می کنند، دستمزد دریافت کنند که تلاش می کنند حفره های امنیتی را از طریق هک پیدا کنند.

هکرهای کلاه سفید از همان روش‌های هک کلاه سیاه استفاده می‌کنند، با یک استثنا - آنها این کار را ابتدا با اجازه صاحب سیستم انجام می‌دهند که این فرآیند را کاملاً قانونی می‌کند. هکرهای کلاه سفید تست نفوذ انجام می دهند، سیستم های امنیتی موجود را آزمایش می کنند و به دنبال آسیب پذیری در سیستم های کامپیوتری شرکت ها می گردند. حتی دوره‌ها، آموزش‌ها، کنفرانس‌ها و گواهی‌نامه‌هایی برای آموزش اصول هک اخلاقی به مردم وجود دارد.

کلمه "هکر" تصویر شخصی را با نیت بد نسبت به افراد، وب سایت ها و سیستم های اطلاعاتی شرکت ها تداعی می کند. تئوری غالب این است که آنها به دنبال راه هایی برای استخراج داده های شرکت و تخریب یا تغییر اطلاعات مشتری هستند. این نوع از "افراد بد" قطعا وجود دارند - صنعت امنیت سایبری آنها را کلاه سیاه می نامد، اما در واقعیت، آنها تنها هکرهایی نیستند که در فضای مجازی کمین کرده اند.

 

 

مزایای هکر کلاه سفید

هکرهای کلاه سفید دائماً زیرساخت های اطلاعاتی یک سازمان یا کسب و کار را مورد آزمایش قرار می دهند تا اطمینان حاصل شود که آن سازمان یا کسب و کار از تهدیدات مبرا است. علاوه بر این، لازم است تا شرکت ها تمامی اقدامات پیشگیرانه مناسب را به کار بندند که این کار با نصب و نگهداری نرم افزارهای ضد ویروس، ابزارهای حذف جاسوس افزار و سیستم های دفاعی قوی از فایروال ها شروع می‌شود.

به طور کلی، هکرهای کلاه سفید که متخصصانی آموزش دیده هستند ، معمولا در کسب و کارهای مختلف استخدام می شوند. وظایف اصلی هکرهای کلاه سفید، شناسایی آسیب پذیری ها و حفره های سیستم است و این افراد در بهبود امنیت شبکه موثرند. لذا هکرهای کلاه سفید برای حفظ سیستم ها و سرویس ها در مقابل حملات بالقوه، حملات را همزمان و یا پیش از آغاز پس می زنند.

همچنین، مهارت های هک به همراه بررسی عمیق تهدید سایبری باعث شده تا هکرهای قانونمند آسیب های بالقوه را شناسایی و به سرعت با آن ها مقابله کنند.

شرکت ها هکر کلاه سفید را برای تست استرس سیستم های اطلاعاتی خود استخدام می کنند. آن‌ها اسکن‌های عمیق شبکه‌ها را برای بدافزار اجرا می‌کنند، تلاش می‌کنند تا سیستم‌های اطلاعاتی را با استفاده از روش‌هایی که Black Hats استفاده می‌کند هک کنند، و حتی سعی می‌کنند کارکنان را فریب دهند تا روی پیوندهایی کلیک کنند که منجر به هجوم بدافزار می‌شود.

کلاه سفید یکی از دلایلی است که سازمان‌های بزرگ معمولاً خرابی کمتری دارند و مشکلات کمتری را با وب‌سایت خود تجربه می‌کنند. بیشتر هکرها می‌دانند که ورود به سیستم‌های مدیریت شده توسط شرکت‌های بزرگ سخت‌تر از سیستم‌هایی است که توسط کسب‌وکارهای کوچک اداره می‌شوند که احتمالاً منابع لازم برای بررسی هر نشت امنیتی احتمالی را ندارند.

به همین دلیل، برای هر کسب‌وکار آنلاین بسیار مهم است که با نصب امنیت ضد بدافزار، ابزارهای حذف نرم‌افزارهای جاسوسی و نرم‌افزار فایروال، اقدامات پیشگیرانه قوی انجام دهد. مشتریان باید از اینکه ارائه‌دهندگان خدمات آنلاین از داده‌هایشان محافظت می‌کنند، احساس امنیت کنند – در غیر این صورت، کسب‌وکار خود را به جای دیگری خواهند برد.

 

تفاوت بین هکر کلاه سفید و کلاه خاکستری

جایی بین هکر کلاه سفید و سیاه، خاکستری نام دارد. برخی از هکرهای کلاه خاکستری دوست دارند این باور را داشته باشند که با هک کردن وب‌سایت‌های شرکت‌ها و حمله به شبکه‌های آن‌ها بدون اجازه، کار خوبی برای شرکت‌ها انجام می‌دهند، اما صاحبان شرکت‌ها به ندرت از حملات غیرمجاز به زیرساخت‌های اطلاعات کسب‌وکارشان قدردانی می‌کنند.

در بیشتر موارد، قصد واقعی یک کلاه خاکستری نشان دادن مهارت‌های خود و کسب تبلیغات - شاید حتی قدردانی  برای چیزی است که او آن را کمکی به امنیت سایبری می‌داند.

اگرچه هکرهای کلاه سفید به‌عنوان اسلحه‌های اجاره‌ای عمل می‌کنند، و دائماً زیرساخت‌های اطلاعاتی یک کسب‌وکار را آزمایش می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که ردی از تهدید باقی نمی‌ماند، اما هنوز برای شرکت‌ها ضروری است که تمام اقدامات پیشگیرانه مناسب را به کار گیرند. این کار با نصب و نگهداری نرم افزارهای ضد ویروس، ابزارهای حذف جاسوس افزارها و دفاع های قوی فایروال شروع می شود. در هر صورت هکر کلاه سفید روشی اخلاقی و درست برای شناخت چاله ها و مشکلات سایت ها می باشد.

 

چرا باید هکر کلاه سفید متخصص باشد؟

یک هکر کلاه سفید، هکری با مهارت های بالاست و تخریب ساختارهای مورد حمله، هدف اصلی وی نیست، بلکه بیشتر به تامین امنیت می اندیشد. لذا، با هک کلاه سفید، از هک بی قانون کلاه سیاه ها جلوگیری خواهد شد. بنابراین، هکر قانونمند می بایست با برخی از اصطلاحات، مهارت ها و نرم افزارها آشنایی کافی داشته باشد تا بتواند به بهترین شکل عمل نماید.

به طور مثال، ندانستن برنامه نویسی باعث می شود تا هکر قانونمند همیشه به دیگر هکرها وابسته باشد. همچنین، اگر قصد هک پایگاه داده باشد، هکر باید با نحوه عملکرد پایگاه داده آشنا باشد.

به طور کلی، هکر کلاه سفید یا هکر قانونمند در پی یافتن نقاط ضعف و مشکلات امنیتی شبکه ها، وب سایت ها، نرم افزارها و... می باشد. هدف هکر کلاه سفید بر خلاف هکرهای کلاه سیاه، بالا بردن میزان امنیت است و با مهارت ها و تخصص هایی که دارد، استخدام شده و مشکلات امنیتی را به صورت قانونی شناسایی می کند.