متخصص هک و امنیت کیست؟

متخصص هک و امنیت کیست؟

متخصص هک و امنیت

 

متخصص هک و امنیت یا کارشناس ارشد امنیت با هر نوع گرایشی در ابتدا باید درکی درست از مفهوم امنیت داشته باشد و همیشه احتمالات را در نظر بگیرد. بدین معنا که شخص می بایست به مانند کاراگاهان اداره امنیتی کشور عمل کند و به همه چیز مشکوک بوده و احتمال ریسک را شناسایی کرده و در برطرف کردن یا به حداقل رساندن آنها بکوشند. حال نقشه راه هک و امنیت کدام است؟

 

متخصص هک و امنیت کیست؟

 قبل از آشنایی با متخصص هک و امنیت باید به طور دقیق بدانید که هک چیست و هکر کیست ؟ شوال بعدی اینکه متخصص هک و امنیت کیست و پیش نیازهای هک و امنیت کدامند؟ هکر مفهومی عام تر از امنیت و نفوذ است و به طور کلی، هکر از ابزارها استفاده ای غیرمرسوم و هوشمندانه دارد. لذا، موفق به کارهایی که از لحاظ دیگران می تواند غیر ممکن باشد، می شود. اما بسیاری از رسانه ها، به هکر به عنوان متخصص امنیت کامپیوتر نگاه می کنند.
متخصص هک و امنیت، از تخصصی ترین حرفه ها در سخت افزارها و نرم افزارهای امنیتی برخوردار است و برخی از متخصصین هک و امنیت حتی دارای مدارک بین المللی در این زمینه ها هستند.
یک متخصص شبکه دارای وظیفه ی پیکربندی و نیز ارائه گزارشاتی از چگونگی عملکرد سیاست های امنیتی به کارشناس ارشد امنیت می باشد. ارائه گزارشات، در تصمیم گیری های امنیتی و مدیریتی حائز اهمیت است و همین گزارشات، شرایط را برای تحلیل و تجزیه فراهم می آورد که در صورت عدم پاسخی مناسب، می توان برای تغییر سیاست ها اقدام نمود. 
لذا، یک متخصص هک و امنیت دارای وظیفه پیاده سازی و پیکربندی می باشد و گذراندن دوره هایی مثل MCITP، MCSE security، CCNP security، RHCE و نیز چگونگی عملکرد یک ضد ویروس تحت شبکه موردنیاز خواهد بود.
لذا، از پیش نیازهای هک و امنیت و نیز اولین چیزی که فرد را می تواند به یک متخصص هک و امنیت تبدیل کند، سطح دانش وی است. عامل مهم دیگر تجربه عملی شخص می باشد. همچنین، یک متخصص هک و امنیت باید بتواند بین امنیت و قابلیت استفاده، تعادل ایجاد کنند.
لذا، باید مشخص شود که حداکثر امنیت و حداکثر قابلیت استفاده، در یک زمان امکان پذیر نیست. به همین دلیل، ایمن سازی یک سیستم کاری تمام نشدنی است، چرا که سیستم هایی که باید محافظت شوند، کاربران، محیط اطراف و نیز خطرات امنیتی یکسره در حال تغییر هستند.

متخصص هک و امنیت

مشاغل حوزه هک و امنیت کدامند؟

برای فعالیت در حوزه هک و امنیت، گرایش ها و شاخه های مختلف را می توان یافت. لذا برای ورود به دنیای جذاب هک و فعالیت در شاخه های مختلف آن می بایست با بخش های مختلف هک و امنیت آشنا بود.
    •    تست نفوذ: یک هکر قانونمند باید نقاط ضعف و آسیب پذیری های سیستم را یافته و آن ها را گزارش دهد تا کارایی و عملکرد سیستم افزایش یابد. این حوزه شامل زیر مجموعه هایی می باشد:
    •    تست نفوذ شبکه
    •    تست نفوذ وایرلس
    •    تست نفوذ وب
    •    تست نفوذ موبایل
    •    امنیت اطلاعات: افراد فعال در این حوزه، دارای دانشی خوب در زمینه ی مدیریت اطلاعات می باشند و درکی قوی از سیستم های اطلاعاتی دارند. 
    •    امنیت شبکه: فعالیت در این حوزه مستلزم مهارت های لازم در زمینه سیستم های امنیتی نظیر فایروال ها، سیستم های IDS، IPS و غیره می باشد.
    •    جرم شناسی: مهارت هایی در زمینه جرم شناسی دیجیتال، بررسی لاگ فایل ها و غیره برای فعالیت در این حوزه ضروری است.
    •    پاسخگویی به حوادث: افراد فعال در این حوزه از دانش خوبی در زمینه های مختلف برخوردارند تا بتوانند به تهدیدات و حوادث به وجود آمده، پاسخگویی سریعی داشته باشند.
    •    باگ بانتی: اقدام برای آسیب پذیری ها در سایت ها و یا برنامه های معتبر و مهم، برای افراد فعال در این حوزه لازم است.

چرا به متخصص هک و امنیت نیاز دارید؟

با دیجیتالی شدن زندگی انسان ها و نفوذ اینترنت در جای جای زندگی آن ها، تهدیدات سایبری نیز افزایش یافته، لذا برای افزایش امنیت اطلاعات تقاضا برای هکرهای قانونمند امروزه به طور چشمگیری افزایش داشته است. اگر شما هم دارای کسب و کاری هستید، بهتر است به فکر استخدام یک هکر قانونمند باشید تا با خیالی راحت تر به کسب و کار مشغول شوید.
استخدام متخصص هک و امنیت به دلایل مختلف می تواند انجام شود:
    •    حملات سایبری به سازمان ها
    •    یافتن آسیب پذیری ها و نیز اصلاح نمودن سیستم های امنیتی
    •    محدود نمودن ریسک مسئولیت سازمان
    •    کاهش زیان ها در زمان رخ دادن نقض امنیتی
    •    افزایش امنیت در فناوری ابر

اهمیت حضور متخصص هک و امنیت

با حضور متخصص هک و امنیت می توان آسیب پذیری ها را بسیار سریع پیدا کرد و از حملات مداوم هکرهای مخرب جلوگیری نمود. همچنین با استخدام یک هکر قانونمند می توان از آخرین تکنیک ها و تکنولوژی های امنیتی برای سازمان بهره برد. بدین صورت سوء استفاده مهاجمان و هکرهای مخرب کاهش خواهد یافت و در صورت رخ دادن پیشامد، با کم ترین زیان ها مواجه شد.

 

متخصص هک و امنیت

نقشه راه هک و امنیت

برای داشتن نقشه راه هک و امنیت، در نظر گرفتن پیش نیازهای هک و امنیت مهم است. لذا، نخستین گام برای تبدیل شدن به یک متخصص خوب هک و امنیت، تبدیل شدن به یک متخصص معمولی امنیت می باشد. در بررسی نقشه راه هک و امنیت مشخص می شود که بسیاری از متخصصان هک و امنیت در ابتدا کار خود را با اموری چون برنامه نویسی، طراحی، سیستم عامل، شبکه و دیگر موارد مشابه آغاز کرده اند. لذا، آن ها پس از طی مراحلی در زمینه های مختلف، به سراغ هک و امنیت رفته اند.
برای فعالیت به عنوان متخصص هک و امنیت می بایست نقشه راه هک و امنیت را برای تبدیل شدن به یک هکر اخلاقمند در نظر گرفت.
لذا نحوه آغاز کار، به حوزه شغلی، به مطالعات و تحقیقات بستگی خواهد داشت؛ به طورکلی، اگر شخص در حوزهایی چون امنیت سایبری، علوم رایانه و فناوری اطلاعات فعالیت داشته باشد، آغاز راه آسان تر خواهد بود.
داشتن مدارک دانشگاهی به عنوان یکی از پیش نیازهای هک و امنیت، در این مسیر کمک زیادی خواهد کرد و باعث می شود کار با سرعت بیش تری پیش برود. خلاقیت و متفکر بودن نیز در این مسیر بسیار مهم است. چرا که هکر قانونمند باید همواره یک گام جلوتر از هکرهای مخرب باشد. علاوه بر این ها، تجربه کاری نیز بسیار مهم است و بیش تر ارگان ها و سازمان های مختلف به دنبال متخصص هک و امنیت با تجربه هستند.

گواهینامه های مناسب برای متخصص هک و امنیت

از آن جا که هنوز هم بسیاری از موسسات و ارگان ها، مدرک گرا هستند، لذا داشتن گواهینامه های مناسب برای متخصص هک و امنیت می تواند به مانند برگ برنده ای عمل کند و از پیش نیازهای هک و امنیت می باشد. برخی از گواهینامه های مورد نیاز شامل موارد زیر خواهند بود:
    •    گواهینامه Certified Ethical Hacker 
    •    گواهینامه SANS GTAC 
    •    ارزیابی آسیب پذیری ها، Certified Vulnerability Assessor
    •    هکر قانونمند حرفه ای، Certified Professional Ethical Hacker
    •    مهندسی تست نفوذ، Certified Penetration Testing Engineer
در نتیجه می توان گفت، 
هکرهای قانونمند موجب افزایش امنیت در سازمان های حساس و یا کسب و کارها خواهند شد. اما، برای تبدیل شدن به یک متخصص هک و امنیت باید بر پیش نیازهای هک و امنیت پایبند بود و آن ها را در نظر داشت. همچنین، یک نقشه راه هک و امنیت که شامل موارد مختلفی چون آشنایی با نرم افزارها، بالا بردن اطلاعات، تجربه کاری و... می باشد، می تواند در این مسیر کمک زیادی به فرد کند.